“Kaimiņu būšana” pagastu bibliotēkās

Autors: | 2019. gada 10. septembris

Ir aizvadīti divi brīnišķīgi, vērtīgi un izzinoši pasākumi, kas tapuši, sadarbojoties Stradu, Kalnienas, Stāmerienas pagastu bibliotēkām, un iesaistot seniorus – savus aktīvākos un uzticamākos atbalstītājus.

Idejai par pamatu tika ņemts aizvadītā gada Gulbenes novada bibliotēkas novadpētniecības konkurss “Māju stāsti”. Mērķis bija iepazīt savus blakus pagastus, tur dzīvojošos cilvēkus. Bieži dzirdēts viedoklis, ka mums nekā nav, mēs neko neprotam, lūk, citur – tur gan viss notiek…

Svarīgākais ir nevis izmainīt savu dzīves vietu, kā mēs šobrīd daudzi domājam, bet gan izmainīt savu iekšējo vērtību sistēmu. Mūsu lielākā problēma ir gara nabadzība, tāpēc jāmācās cilvēkam pašam sevi redzēt, apliecināt, izteikt.

19. jūnijā Stradu un Stāmerienas seniori viesojās Kalnienā. Vispirms Kalnienas bibliotēkas vadītāja izrādīja bibliotēku, iepazīstināja ar tās vēsturi, kā arī sniedza nelielu ieskatu Kalnienas vēsturē un tās attīstībā. Tālāk kuplā skaitā devāmies savām acīm skatīt Kalnienu. Pa ceļam apskatījām biedrības “Kapo” realizētos projektus – multifunkcionālo laukumu, dīķi, kā arī Kalnamuižas ēkas un kādreizējā Latvijas Valsts prezidenta Gunta Ulmaņa stādīto ozolu.

Ciemojāmies pie jaunā un enerģiskā uzņēmēja SIA”Zetech” īpašnieka Aivara Zelča. Aivara aizraušanās ir motociklu kolekcionēšana, bet ikdienā maizes darbs ir dažādu priekšmetu gatavošana pēc pasūtījuma. Aivars strādā ar dažādiem materiāliem – plastikātu, saplāksni, alumīniju, tēraudu un koku.

Nākošais pieturas punkts bija SIA “Mazkalniena” kuplais šarolē šķirnes gaļas govju ganāmpulks un SIA “Vidzemes dīķi”. Sakām Paldies Gintam Bondaram par stāstījumu un pacietību, atbildot uz daudzajiem jautājumiem. Sakopta vide, nākotnes ieceres! Un mēs vēl sūrojamies, ka mums nekā nav!

SIA “Kalnienas sparģelis” nu jau trīs gadus nodarbojas ar sparģeļu audzēšanu. Saimnieks tos laipni atļāva izgaršot no visas sirds.

Braucot garām Jaunkalna muižai, laimējās satikt pašu saimnieku Jāni Laimeru, kurš izrādīja  savu plašo saimniecību, krāšņi un gaumīgi iekopto iekšpagalmu, pastāstīja par nākotnes iecerēm.

Noguruši, bet iespaidiem bagāti devāmies uz Z/S “Dzelzavieši”. Paldies saimniekam Aivaram Biezajam par uzņemšanu, par saimniecības izrādīšanu un interesantajiem stāstiem, kas saistās ar smagu darbu, dažādām interesēm un sapņiem.

Dvēselei baudījumu sniedza Daiga Kalinka gan ar savu brīnišķīgo dzeju, gan parādot arī savus darbus – gleznas un  apgleznotās zīda šalles.

Bezgala skaista izvērtās tikšanās vasaras izskaņā, 30.augustā, kad ciemiņus sagaidījām Stradu pagastā. Vispirms visi tika likti pie darba – bija jāsaliek vēsturiskas puzles no kaimiņu pagasta. Apskatījām Stradu bibliotēku, kur tieši šobrīd apskatāma Galgauskas rokdarbnieču izstāde (vadītāja Ausma Žeļezņaka), kā arī Stradu interešu klubu “Rasa”.

Kā vienmēr laipns un smaidīgs mūs sagaidīja IU “Samiņi” saimnieks Bruno Bēka, kurš izrādīja soli pa solim, kā top krāsns podiņi, pastāstīja “Samiņu” vēsturi.

Otrs pieturas punkts – SIA”Pakalnieši” un vairāk kā 20 sieru degustācija! Paldies saimniecei Inetai Dambrovai, ka nenobijās no tik kupla apmeklētāju pulka.

Daudzi nebija redzējuši arī mūsu lepnumu Šķieturu, kā tagad dēvē jau visā Latvijā slaveno Šķieneru pieturu.

Apciemojām arī Gulbenes novada Sradu pagasta Stāķu bibliotēku un priecājāmies par gaišajām un patīkamajām telpām.

Tālāk devāmies uz Stāķu pamatskolu, kur mūsu mērķis bija apskatīt novadpētniecības ekspozīciju par Stradu pagastu. Jāsaka, tā glabā sevī patiešām nenovērtējamus dārgumus. Paldies skolas direktorei Diānai Šķēlai par sirsnīgo uzņemšanu. Viņa mums pastāstīja par skolu, par tās skaistajām tradīcijām. Skolas saimnieces bija sarūpējušas gardus pīrāgus, tēju un kafiju. Skolas ēdamzēlē, ko visi ciemiņi apjūsmoja, jutāmies brīvi un nepiespiesti. Arī direktores smaids, optimisms un labie vārdi sildīja sirdis.

Viesojāmies “Rubenis WoodWork” pie uzņēmēja Arvja Rubeņa, kuram dažādu dizaina priekšmetu izgatavošana no koka jau kļuvusi par ikdienu. Viņa darbnīca uzrunā ar savu radošo atmosfēru un  neskaitāmajām idejām.

Stāķu parkā pavisam nesen ir tapusi unikāla dabas viesistaba, projekta “Mākslu parkam” ietvaros, kas veidota no flīzītēm un trauku lauskām. Projekta autore ir Alise Rubene-Dūne, to veidojusi māksliniece Linda Riņķe un amatnieks Arvis Rubenis kopā ar citiem domubiedriem un atbalstītājiem.

Skanīgā Stradu folkloras kopa “Saulgani”, Ainas Rubenes enerģiskā rosīšanās un mūsu kopīgā skrubīšu gatavošana, fantastiski gardā zupa, vārīta uz ugunskura! Pasaka!

Nobeigumā visi bija tik izturīgi, ka neatteicās no iespējas apskatīt lokālu “Siltumnīca”, kur mūs visus laipni sagaidīja  kalnienietis Atis Barinskis.

Darbi ir tie, kas par cilvēku pastāsta visvairāk.

Mūsu pašu rokās ir mainīt situāciju. Skatīsimies uz savām iespējām un varēšanu optimistiski, tad arī rezultāti neizpaliks.

Vien reizēm vajag aiztramdīt nevarību, uzsmaidīt dzīvespriekam un pateikt sev pašam, ka viss ir iespējams. Un viss izdodas.

Mums izdevās šī kopā būšana. Un mēs ļoti ceram, ka būs vēl citas.

 

Pasākumu rīkotāju vārdā

Ineta Masa,

Stradu pagasta bibliotēkas vadītāja

 

Print Friendly, PDF & Email